show
 
pichak
 
جمعه, 28 اسفند 1394 ساعت 14:51

نکات مهم سفر

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

-نکات مهم و ضروری سفر-12 سفربخیرنکات مهم یک سفر

وقتی قصد دارید به سفری چند روزه و یا هفته ای  بروید ، اولین کاری که باید روی آن تمرکز کنید "برنامه ریزی سفر" است.

مهم است بدانید که "سفر مأموریتی" و یا "سفرچند روزه" با "سفر طولانی و تفریحی" خیلی فرق دارد.

برای اینکه سفر خوب و لذت بخشی داشته باشید باید تمام جوانب و حاشیه های سفر را برنامه ریزی کنید.

 

 

نکاتی که شما باید در سفر طولانی آن ها را مورد توجه قرار دهید عبارت است از:

1-     قبل از اینکه عزم سفر کنید کاغذ یا سر رسیدی بردارید و کلیه نیازهای سفرتان را در آن یاداشت کنید.

2-     بودجه سفرتان  را برآورد کنید تا در سفر از نظر مالی دچار مشکل نشوید.

3-   فهرستی از نیازها را تهیه کنید. بهتر است این فهرست را دو هفته قبل از سفر انجام دهید تا  فرصت کافی  برای تهیه آن ها وجود داشته باشد.--چک لیست سفر 2 نکات مهم و ضروری سفر- سفربخیر

4-   اگر مسافرت شما طولانی است چمدان درستی را برای چیدن پوشاک و و سایل مورد نیاز انتخاب کنید. مطمئن شوید که چمدان خیلی سنگین نباشد.

5-   اگر در مقصد، فامیل و یا دوستانی ندارید، مسلم است که باید چند هفته قبل از سفر نسبت به تأمین هتل و یا محل اقامت خود اقدام کنید.

6-   آب و نوشیدنی و غذای حاضری همراه خود داشته باشید. به ویژه اگر کودک و یا کودکانی همسفر شما است. حتی اگر کودکی  هم همراه  شما نباشد بهتر است که وسیله سرد کننده در داخل ماشین باشد.

7- بهتر است با کنترل شرایط جوی و هواشناسی مسیر و مقصد سفر ، زمان سفر خود را انتخاب تا در شرایط جوی مناسب ، سفر را آغاز کنید.

8- از شهر مقصد خود نقشه های مسیر و نقشه گردشگری شهر را تهیه کنید.

 

----نقشه سفر -نکات مهم و ضروری سفر- سفربخیر

 

9- شماره‌ تلفن‌های ضروری مکان مسافرت خود مثل پلیس، اورژانس و تاکسی را یادداشت کرده و به همراه خو داشته باشید.


مدارک مهمی که باید در طول سفر همراه داشته باشید.
مدارک مهم یک سفر عبارتند از: بلیط ،گذرنامه،پول، کارت اعتباری، چک‌ پول‌های مسافرتی یا کارت اعتباری (عابر بانک) ، برگه رزرواسیون هتل
**مدرکهای مهم خود را در کیف دستی و یا جایی که دسترسی راحتی داشته باشید بگذارید.
**یک کپی از تمام مدرکهای مهم مانند: گذرنامه( صفحه ی عکس دار)- کارت شناسایی و بلیطها

**شماره و مشخصات مدارکی مانند چک مسافرتی و کارت اعتباری خود را به همراه داشته باشید تا در صورت مفقود شدن اصل آن ، بتوانید از مشخصات لازم استفاده کنید.

**اصل و کپی مدارک خودتان در یک مکان نگذارید

بستن چمدان

سعی کنید لباسی که در سفر می‌پوشید سبک و راحت باشد .از بردن لباس اضافی در سفر حتی المقدور خودداری کنید.

 

----چمدان سفر -نکات مهم و ضروری سفر- سفربخیر


کفش مناسب ، عینک آفتابی ، کرم ضد آفتاب و وسایل کمک های اولیه را به همراه داشته باشید.

 

----لوازم سفر -نکات مهم و ضروری سفر- سفربخیر


به همراه داشتن قرص‌ و دارو های خاص به اکثر کشورها ممنوع می باشد لذا در ابتدا از فهرست ممنوعیت دارویی آن کشور مطلع شده و اگر دارویی استفاده می‌کنید، ترجمه‌ی رسمی نسخه‌ی پزشک خود را حتما به همراه داشته باشید.

شارژر وسایل الکترونیکی خود همانند: تلفن همراه - کامپیوتر شخصی و باتری دوربین عکاسی و فیلم‌برداری خود را فراموش نکنید.

حتی المقدور یک دفترچه یادداشت و خودکار همراه خود داشته باشید.

 

بازدید و آماده سازی خودرو قبل از سفر

سفر جاده ای این روزها گزینه اصلی خانواده هاست. ضمن این که نیمی از تفریح و لذت سفر جاده ای تماشای طبیعت اطراف جاده و شهر های بین مبدأ و مقصد است. 

 

برای این که سفری بی دردسر داشته باشید باید مطمئن شوید که خودروی شما از نظر فنی و ایمنی کاملاً آماده برای سفر است.

برای اطمینان از این که خودروی شما از نظر فنی و ایمنی آماده است باید قبل از سفر به نکاتی که در پی خواهد آمد توجه داشته باشید:

 

----چک لیست ماشین -نکات مهم و ضروری در سفر زمینی- سفربخیر

 

1-   نگاهی سریع به اطراف و داخل خودرو بیندازید و ببینید چیزی نیاز دارد و یا قبل از سفر باید چیزی تعویض شود یا خیر. مطمئن شوید که تیغه برف پاک کن ها، بوق و چراغ های جلو و عقب خودرو کاملاً سالم باشد. بخاری و کولر خودرو را مورد بررسی قرار دهید چون بدون این دستگاه ها، سفر در سرما و گرما بسیار سخت خواهد بود.

 

2-   قبل از این که سفری طولانی را آغاز کنید، مطمئن شوید که موتور و متعلقات آن در وضعیت مناسب است. چون ممکن است نقصی در موتور خودرو وجود داشته باشد که در هنگام سفر ظاهر شود. بنابراین مجبور هستید بخشی از بودجه سفرتان را صرف هزینه تعمیرات موتور کنید. بنابراین اگر نقصی مشاهده کردید آن را به تعمیرگاه مجاز و یا تعمیر گاه مورد اعتماد محل سکونتتان ببرید تا در سفر گرفتار تعمیرات ناخواسته موتور نشوید.

این مرحله از بازدید باید شامل باتری، صافی هواکش، رادیاتور، پمپ آب، کلیه شیلنگ های آب، لوله های روغن ترمز، تسمه های موتور، سامانه فرمان، نشتی روغن موتور و گیربکس باشد. به مکانیک خود یاد آوری کنید که موارد فوق را خیلی دقیق بازدید کند تا در سفر مشکلی برای شما ایجاد نکند. به هرحال این بازدید ها باعث می شود که اگر هزینه ای باید بابت تعمیرات پرداخت شود بهتر است قبل از سفر باشد.

 

3-   خودروی شما دارای منبع هایی است که نه فقط در هنگام سفر بلکه بر اساس برنامه دوره ای نگه داری هم باید مورد بازدید قرار گیرد تا در صورت ناکافی بودن مقدار مایع داخل آن ها، به میزان مجاز با مخلوط آب و ضد یخ و روغن فرمان و ترمز پر شود.

مواردی که در این حالت باید بازدید شود عبارتند از: آب شیشه شور، مخلوط آب و ضدیخ  رادیاتور، روغن گیربکس و فرمان، روغن ترمز و مهم تر از آن روغن موتور. زمان تعویض دوره ای روغن موتور و صافی روغن را بررسی کنید و مطمئین شوید که زمان زیادی از تعویض روغن موتور سپری نشده باشد ویا موتور روغن سوزی نداشته باشد. در صورت وجود این نقص باید اضافه بر تکمیل روغن کارتر، یک گالن روغن همراه خود داشته باشید تا در هنگام سفر و بر اساس میزان روغن سوزی به کارتر موتور اضافه کنید.

 

----چک لیست سفر -نکات مهم و ضروری سفر- سفربخیر

 

4-   اگر چه سفرهای جاده ای بیشتر در ایام بهار و تابستان صورت می گیرد ولی بعضی مواقع در تعطیلات زمستانی هم ممکن است شما سفر کنید. در هر سه حالت لازم است که ساییدگی و عمق آج لاستیک را بازدید کنید تا مطمئین شوید که لاستیک های خودروی شما سالم است. اضافه بر این، فشار باد آن ها نیز باید بازدید شود. چون با پر و کم باد بودن لاستیک ها، مصرف سوخت خودروی شما در طول سفر افزایش می یابد.

بنابراین برای این که خودروی شما مصرف سوخت بهینه ای داشته باشد باید باد لاستیک ها بر اساس توصیه تولید کننده تنطیم کنید. تنظیم بودن فشار باد لاستیک ها باعث می شود که صرف نظر از صرفه جویی مصرف سوخت، خودروی شما در موقع رانندگی ایمن و نرم و راحت باشد. فشار باد لاستیک ها باید بر اساس نوع لاستیک، نوع خودرو، تعداد سرنشین، و بار داخل صندوق عقب تنظیم  گردد. در نوشته ها و علامت های اختصاری حک شده در بغل لاستیک می توانید میزان فشار باد مجاز را پیدا کنید.

 

5-   معمولاً در بهار، دمای هوای روز با شب تفاوت دارد و با غروب آفتاب هوا سردتر می شود. برای اطمینان به تعداد نفرات، گرم کن همراه داشته باشید چون ممکن است به هر دلیل بخاری خودروی شما کار نکند و یا گرمای آن کافی نباشد. و یا برای استراحت، خودروی خود را خاموش کرده باشید.

 

6-   تجهیزات صوتی خود را بازدید کنید. چون برای سرگرمی و جلوگیری از خواب آلودگی، رادیو و موزیک می تواند به هوشیاری شما کمک کند. چون شما در حین رانندگی نمی توانید با اعضای خانواده  و یا دوستان مداوم صحبت کنید و ممکن است در ایمنی رانندگی شما تأثیرگذار باشد. بنابراین در طول سفر سعی کنید به رادیو و موزیک های شاد گوش کنید.

 

7-   اگر چه در طول مسیر حرکت شما انواع و اقسام تابلو های راهنما نصب شده است اما ممکن است در حین رانندگی متوجه تابلو های راهنما نشوید. در گذشته که هنوز فناوری وسایل نقلیه موتوری و سامانه اطلاع رسانی مانند امروز نبود معمولاً از نقشه راه استفاده می شد. اما امروزه، خودرو های مدرن مجهز به سامانه اطلاعاتی و مسیریاب مانند GIS  و GPSمی باشند. اکثر خودرو های جدید و قدیم را می توان مجهز به سامانه نمود. با استفاده از این سامانه ها شما می توانید آدرس مبدأ و مقصد را تعیین و با خیالی آسوده در  مسیرمورد نظر تان رانندگی کنید چون سامانه مسیریاب در موقع حرکت راهنمایی های لازم را به شما ارایه می دهد.اگر خودروی شما مجهز به این سامانه نیست می توانید آن را تهیه و روی خودرو نصب کنید. البته هزینه تجهیز خودرو به این سامانه تا حدودی گران است و متأسفانه با وجود مزایای خوب، هنوز جایگاه موثر آن در کشور ناشناخته مانده است.

 

----چک لیست سفر -نکات مهم و ضروری سفر- سفربخیر

 

تا این جا آن چه که برای سفرتان لازم بود بررسی و آماده کرده اید. نظافت داخلی و برونی خودرو بستگی به سلیقه شما دارد. می توانید داخل و بیرون خودرو را کاملاً تمیز و بعد از آن باک بنزین را پر کنید. حالا خودرو ی شما آماده برای سفری با نشاط و ایمن است.

 

8- اگر خودروی شما مجهز به سامانه مسیریاب (GPS)نیست ، می توانید آن را بر روی گوشی موبایل خود نسب کنید ( مانند اپلیکیشن Sygic ) . در غیر اینصورت حتما" نقشه راه همراه داشته باشید.

 

9-   همراه داشتن مقداری غذا در حین سفر ضروری است چون ممکن است در جایی که خودرو را متوقف کرده اید دسترسی به غذا نداشته باشید و یا غذای رستوران مورد پسند شما نباشد.

 

10- وسایل ایمنی و اولیه مورد نیاز تعمیر ماشین را حتماً همراه داشته باشید (چراغ قوه، مثلث خطر، لاستیک زاپاس، کپسول اطفاء حریق، جعبه لوازم ایمنی، زنجیر چرخ و. . . .)

 

ایمنی منزل در هنگام سفر:

1- حتما مطمئن باشید که تمام درها و پنجره ها را بسته اید.

2- شیر گاز را حتما چک کنید و کاملاً ببندید.

3- از دادن کلید منزل به افراد غیرمطمئن و ناآشنا خودداری کنید. حتی برای آب دادن گلدان هایتان.

4- اگر وسایل قیمتی در منزل دارید (مثل طلا- پول و…) در صورت امکان در اختیار شخص قابل اطمینانی قرار دهید یا در جای مناسبی نگهداری کنید.

 

 

 

نکات مهم در آغاز سفر

1-     قبل از آغاز سفر و رانندگی طولانی به اندازه کافی بخوابید و قبل از حرکت هم غذای مختصری بخورید.

2-     از سوار کردن سرنشینان بیش از حد مجاز خودرو خودداری کنید.

3-     بستن کمربند ایمنی علاوه بر تامین سلامت راننده باعث می شود تسلط بیشتری در رانندگی داشته باشید.

4-     در موقع سفر ، چراغ چشمک زن و جعبه کمک های اولیه همراه داشته باشید.

5-     وقتی بدون توقف، رانندگی می کنید ممکن است همسفرتان علاوه بر خسته بودن نیاز به سرویس بهداشتی داشته باشد بنابراین لازم است هر از گاهی توقف کنید.

6-     در رانندگی های طولانی هر چند وقت یکبار در شانه های خود حرکات نرمشی انجام دهید و سعی کنید در حالت خستگی از ماشین پیاده شده و چند حرکت ورزشی انجام دهید.

7-     برای این که در طول سفر فضای داخل خودرو ی شما با روشن شدن بخاری و یا کولر خوشبو شود،  می توانید یکی از رایحه های خوشبوکننده مورد نظرتان را انتخاب و به آینه داخل و یا دستگیره چراغ راهنمای خودرو آویزان کنید.

8-     در طول هر چند ساعت رانندگی (و یا اگر احساس خواب آلودگی داشتید) حتماً استراحت کوتاه داشه باشید.

9-     اگر در هنگام رانندگی احساس خواب آلودگی دارید حتما کنار جاده (جایگاه پارکینگ) یا در یک جای امن، توقف و استراحت کنید.

- اگر کسی هم سفر شما است که به رانندگی او اعتماد دارید می توانید مدت زمان رانندگی را بین خود تقسیم کنید. این مشارکت به شما فرصت می دهد اضافه بر استراحت از مناظر و طبیعت جاده هم لذت ببرید. اما اگر تنها رانندگی می کنید به رادیو و یا موزیک گوش کنید و شیشه پنجره خودرو را کمی باز بگذارید.

 اگر تمایل داشتید که بین راه توقف کنید هرگز خود رو را در شانه خاکی و یا سطح سواره رو پارک نکنید. در این حالت باید از پارگینگ ها و یا خارج از جاده، مکانی را برای توقف انتخاب کنید.

 مقررات راهنمایی و رانندگی را رعایت کنید به ویژه در موقع رانندگی از تلفن همراه استفاده نکنید. برای حفظ ایمنی با وسایل ارتباطی غیرمستقیم گوشی همراه تماس برقرارکنید.

 در موقع رانندگی دارو های خواب آور مصرف نکنید.

 موج رادیو خود را روی خبر های ترافیکی تنظیم کنید تا از اخبار ترافیک و توصیه های ایمنی با خبر شوید.

در هنگام نوروز به دلیل نوسانات آب وهوا و غیر قابل پیش بینی بودن شرایط جوی سعی کنید در هنگام روز رانندگی کنید چرا که رانندگی در شب می تواند با خطای دید و حوادث بیشتری همراه باشد.

زمان رانندگی در شب از نور مناسب استفاده کنید.

در هنگام رانندگی در شب از نور بالا استفاده نکنید، زیرا دید راننده جلوی شما را دچار مشکل می کند. (فقط در صورت نیاز از این نور استفاده کنید)

 اگر در مقصد دوستان ویا بستگانی دارید که می خواهید ایام تعطیل را با آنها باشید حتماً آن ها را در جریان سفر خود قرار دهید و اگر  در طول سفر خود توقفی دارید موقعیت خود را به آن ها اطلاع دهید.

 

نکات و توصیه های مهم در طول سفر


1- از حمل و نقل پولها و مدارک مهم خود در مکانهای غیر ضروری اجتناب کنید.
2- سعی کنید شب ها به تنهایی در مکانهای خلوت رفت و آمد نکنید و حتما از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید.
3- وسایل و کالاهای مورد نیاز خود را حتما از فروشگاهای مجاز خریداری کنید.
4- حتما قبل از خارج شدن از هتل کارت هتل خود را از پذیرش تحویل بگیرید تا در صورت گم شدن کارت هتل را به تاکسی نشان دهید و به هتل خود باز گردید.
5- در صورت اینکه نیاز به تبدیل ارز پیدا کردید،فقط در بانکهای رسمی آن کشور،این کار را انجام دهید.
6- اگر به تنهایی قصد رفتن به جایی را دارید حتما کسی از رفت و برگشت شما با خبر باشد.
7- هنگامی که از هتل خارج میشوید اسناد و مدارک مهم مثل گذرنامه و پول خود را به صندوق امانات هتل تحویل دهید و حتما رسید دریافت نمایید.

 

----چک لیست سفر -نکات مهم و ضروری سفر- سفربخیر

 

تغذیه در سفر:

1- حتماً از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی استفاده کنید، چون مصرف آب های آلوده و غیربهداشتی باعث بروز بیماری هایی مثل حصبه، وبا، هپاتیت، اسهال و بیماری های انگلی می شود.

2- سعی کنید از غذاها رستوران های بین راهی حتی الامکان استفاده نکنید.

3- از پختن غذاهایی که زود فاسد می شوند، خودداری کنید و غذاهای سبک و سرد را انتخاب کنید.

4- غذاهای خام و پخته را بدون پوشش در کنار هم قرار ندهید.

5- گوشت، مرغ و ماهی را حتماً از جاهای معتبر تهیه کنید.

6- از خرید ماست، دوغ و شیر محلی از اماکن غیرمجاز خوداری کنید.

7- مواد غذایی را تهیه کنید که مجوز ساخت، پروانه بهره برداری و نشانه استاندارد داشته باشد.

8- اگراز محصولات کنسروی استفاده می کنید، حتماً قبل از مضرات آنها را 20 دقیقه در آب جوش بجوشانید و تاریخ مصرف آنها را چک نمائید.

 

--نکات بهداشتی سفر - نکات مهم در سفر - سفربخیر

 

بهداشت محیط زیست

1- از ریختن زباله های خود در جاده، کنار رودخانه ها، جنگل و… خودداری کنید (حتماً کیسه مخصوص زباله ها را در ماشین همراه خود داشته و هنگام توقف ماشین کیسه های زباله را در سطح آشغال بیاندازید(

2- از دستشویی های بین راهی استفاده کنید و از آلوده کردن جنگل و رودخانه خودداری کنید.

3- از روشن کردن آتش در جنگل خودداری کنید، چون می تواند منجر به آتش سوزی شود
 

4- حتماً از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی استفاده کنید، چون مصرف آب های آلوده و غیربهداشتی باعث بروز بیماری هایی مثل حصبه، وبا، هپاتیت، اسهال و بیماری های انگلی می شود.

5- هرگز از یخ های غیربهداشتی برای تهیه آب سرد استفاده نکنید.

 

 منبع

تاریخ انتشار:  28 اسفند ماه 1394 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

مطالب مرتبط

لیست لوازم مورد نیاز سفر | اقدامات لازم جهت سفر

اولین تور کشتی کروز در ایران

 

 logo-لوگوی سفربخیر  

سفر با:

         شادی و سلامتی

     

 logo-سفربخیر

 
خواندن 2013 دفعه آخرین ویرایش در جمعه, 19 آذر 1395 ساعت 20:57

موارد مرتبط

نظر دادن

لطفا نظرات خود را در کادر زیر وارد نمایید.

خبرخوان