show
 
pichak
 
یکشنبه, 15 شهریور 1394 ساعت 21:17

گردشی دیگر از "تور چهار فصل پامچال اسپرت " به دریاچه زیبای تار

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

Tar Lake - دریاچه تاریکی دیگر از برنامه های گردشگری تفریحی "تور چهار فصل پامچال اسپرت " بهمراه دوستان اسکی باز عزیز و بزرگوار ، در روز جمعه 13شهریور 1394 با مقصد دریاچه تار و صرف نهار ، برنامه ریزی و اجرا شد.

 

دریاچه تار جزو مناطق نمونه گردشگری شهرستان دماوند بوده و در قلب کوههای این منطقه واقع شده است.

Tar Lake - دریاچه تار

این دریاچه در شمال شهر دماوند و در اثر یک زمین لغزش باستانی ایجاد گردیده‌ و مسیرهای دسترسی به دریاچه از روستای چنار شرق و از منطقه دلیچایی به سمت روستای هویر است.

افسانه‌های زیادی درباره خصوصیات جادویی دریاچه به‌خصوص برای کسانی که شب را در دیاچه سپری می‌کنند گفته می‌شود. ماهی‌گیران معمولاً شب را در کنار دریاچه سپری می‌کنند و صبح به دریاچه هویر برای صید قزل آلا می‌روند. سطح دریاچه در فصول سرد سال یخ می‌زند

Tar Lake - دریاچه تار.

داستان‌های زیادی از گنج‌های پنهان در دل دریاچه و اطراف آن حکایت دارد و . . . . .

 

 

طبق قرار قبلی ، ساعت 5:45 صبح همه دوستان سوار ماشین شده و از میدان ونک راه افتادیم.

5 نفر از دوستان با ماشین خودشان قرار شد در محل صبحانه خوردن به ما بپیوندن .

موقعیت جغرافیایی منطقه ای که دریاچه "تار" در آن واقع شده به گونه ای است که گرداگرد آن را با فواصل متفاوت، کوههایی احاطه کرده اند که نسبت به سطح دریاچه از ۵۰ تا ۵۰۰ متر ارتفاع دارند.

Tar Lake - دریاچه تار

وجود این ارتفاعات در کنار یکدیگر بدون آنکه دره ای آن را شکافته باشد موجب پیدایش گودالی شده است که این دریاچه در همین گودال تشکیل شده است.

این دریاچه که در میان خط الرأس "دو برار" و "زرین کوه" محصور شده، یکی از دریاچه های آب شیرین ایران است که طول آن بیش از یک کیلومتر و عرض آن در حدود ۲۵۰ متر است.

 

اولین مقصد ، صرف صبحانه بود که در خروجی روستای هویر توقف کردیم به پیشنهاد بچه ها از آقا محسن مدیر تور خواسته شده بود برای صبحانه به رستوران نرویم و تدارک صبحانه را خود آقا محسن به عهده بگیرن

Tar Lake - دریاچه تار -

برای صبحانه ، املت سوسیس، نیمرو ، وپنیر وخیار گوجه و نان بربری داغ تهیه شد، محلی که توقف کردیم بسیار زیبا بود و کنار یک زمین فوتبال بود که گویا اون روز لیگ فوتبال منطقه هم بود که همزمان با صرف صبحانه به تماشای فوتبال هم مشغول شدیم .

Tar Lake - دریاچه تار

پس از صرف صبحانه ، بسمت اولین مقصد گردشگریمان راه افتادیم.

 

راههای دسترسی به دریاچه:


1 -
شهر دماوند، آبادی چنار عربها، جاده معدن، آخر جاده خاکی، دریاچه تار2-
از طریق جاده ای که از راه تهران – فیروزکوه و نقطه 98 کیلومتری آن یعنی دلیچای منشعب شده و از روستاهای یهر، لی پشت، مومج، دهنار و هویر عبور کرده و در 28 کیلومتری به دریاچه تار رسیده و از ضلع جنوبی آن عبور کرده به جاده ای که از طریق دماوند به دریاچه منتهی می شود متصل می گردد.3-
شهر دماوند، جاده فیروزکوه، جاده آسفالته آبادی آرو ادامه جاده خاکی، از آبادی آرو که رد شدید و پل دلیچای و دهنار را رد کردید به دریاچه هویر می رسید.

 

ما مسیر دوم را انتخاب کردیم

 

بعد از عبور از روستای هویر محلی ها توصیه میکردن که با توجه به ناهموار بودن جاده از وانت نیسان استفاده کنیم ولی با توجه به مهارت آقا محسن در عبور از مسیر های ناهموار نگرانی از این بابت نبود .

ولی بعضی از تور ها از وانت نیسان استفاده کردن ، هزینه وانت نیسان متغییر بود بین 100 هزارتومان تا 200 هزارتومان .

طبق پیش بینی ، بعد از روستای هویر وارد مسیر ناهموار و باریک با پیچ های تند شدیم. مسیر بسیار سخت بود حتی ماشین های 4w هم به سختی عبور می کردن ماهم چندین بار از ماشین خارج شدیم تا ماشین سبک شده و ادامه مسیر دادیم در نهایت به دریاچه رسیدیم .

Tar Lake - دریاچه تار

 

لوازم مورد نیاز:

 

کوله پشتی کوچک یک روزه،کفش کوه پیمایی سبک و مناسب ، لباس مناسب طبیعت گردی راحت و آستین بلند ، لباس نیمه گرم اضافه)، زیر انداز انفرادی، قمقمه آب (که از منزل پر شده باشد)، لیوان شخصی، داروی مصرفی شخصی، کارت شناسایی،کرم ضد افتاب، کلاه و عینک آفتابی ، یک دست لباس اضافه یک عدد حوله , ..

 

لوازمی که اگر همراه بیاورید سفر بهتری را تجربه می کنید:

 

پشت گردنی بادی برای استراحت داخل ماشین، پانچو، باتوم کوه پیمایی. فلاسک کوچک چای (که از منزل پر شده باشد)، ، جوراب اضافه، دوربین عکاسی دمپایی، لوازم کمک های اولیه ،فلش مموری حاوی اهنگ های مورد علاقه شما،.

 

وسایلی که نباید همراه داشته باشیم:

 

سعی کنید وسایلی را که در زندگی معمولی از آن استفده نمی کنید، با خود همراه نکنید. مطمعن باشید در سفر هم به کارتان نمی آید.. اشیای ارزشمند را با خود حمل نکنید. ظروف یک بار مصرف . پول زیاد با خود نیاورید. فقط به اندازه ی نیازتان پول همراه داشته باشید

 

دریاچه تار و هویر، دماوند

دریاچه‌های تار و هویر روی محور چین دار میان دو رشته کوه قره داغ (کوه دوبرار) در شمال و کوه زرین در جنوب واقع شده‌اند. سطح آب آنها در فصل های گوناگون سال متغییر است.

این منطقه دارای آب و هوایی کوهستانی است و برای تفریحات آبی از جمله شنا و قایقرانی و ماهیگیری مناسب است.

Tar Lake - دریاچه تار

موقعیت جغرافیایی منطقه‌ای که دریاچه تار در آن واقع است به گونه ای است که گرداگرد آن را با فواصل متفاوت کوه‌هایی در بر گرفته که از سطح دریاچه بین 50 تا 500 متر ارتفاع داردند.

مسیر های رسیدن به دریاچه تار متفاوت بوده و چند راه دسترسی به آن وجود دارد. ضمنا کنار دریاچه یک سرویس بهداشتی نیز قرار دارد.

ماهم یکی از مسیرها رو انتخاب کردیم و پایین رفتیم

Tar Lake - دریاچه تار

آب دریاچه بسیار تمیز بود و شفاف در دریاچه امکان قایق سواری و شنا هست ولی باید توجه کرد شنا در آب سد بسیار بسیار خطرناک است و امکان غرق شدگی وجود دارد. همچنین گشت محیط بانی جلوی افرادی که بدونه جلیقه نجات شنا می کنن را میگیرد.

Tar Lake - دریاچه تار

در صورتی که قصد شنا یا قایق سواری دارید حتما از جلیقه نجات استفاده کنید .

در این سفر نیز بچه های تور در یک اقدام بسیار شایسته و ستودنی اقدام به پاک سازی دریاچه کردند که باز هم از همه آنها تشکر و قدردانی میکنم.

Tar Lake - دریاچه تار

پس از بازی و قایقرانی در دریاچه ، از آن قسمت خارج شدیم و محلی زیبا رو برای نهار انتخاب کردیم و نهار طبق معمول جوجه کباب توسط استاد این کار آقای محسن صالحی تهیه شد

Tar Lake - دریاچه تار

- جوجه کباب-Tar Lake - دریاچه تار

در این میان بعضی از دوستان هم از آب خنک بسیار زیبای رودخانه استفاده کردن و در کل سعی شد تا از نهایت فرصت و زمان ، استفاده شود.

Tar Lake - دریاچه تار

Tar Lake - دریاچه تار

 

البته آقا محسن هم از اون چایی های دم کشیده روی ذغال ما رو بی نصیب نذاشت

 

Tar Lake - دریاچه تار

 

سپس عازم تهران شدیم حدود ساعت 23 به تهران رسیدیم

 

امیدوارم در سفرهای بعدی و در مکانهای زیبا و دیدنی کشورمان ، بازهم در کنار دوستانمان باشیم.

Tar Lake - دریاچه تار

 

می توانید نظرات خود را با تور چهار فصل پامچال اسپرت به شماره - 09121757768 درمیان گذارید

 

گالری تصویر:

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

سفرهای دیگر:

برنامه گردشگری - تفریحی "تور چهار فصل پامچال اسپرت " به بلندای ییلاق فیلبند

برنامه گردشگری - تفریحی "تور چهار فصل پامچال اسپرت " به دشت لار

دومین اردوی گردشگری "سفربخیر" به دره هملون و آبشار دربندسر تهران

خواندن 4415 دفعه آخرین ویرایش در جمعه, 31 فروردين 1397 ساعت 20:36

نظر دادن

لطفا نظرات خود را در کادر زیر وارد نمایید.

خبرخوان