show
 
pichak
 
چهارشنبه, 01 شهریور 2016 ساعت 19:07

سفرنامه کاشان " شهر زیر زمینی نوش آباد"

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

گلابگیری کاشانسفرنامه گردشگری تفریحی "تور چهار فصل پامچال اسپرت " بهمراه دوستان اسکی باز عزیز و بزرگوار ، در روز جمعه 31 اردیبهشت به مقصد کاشان شهر زیر زمینی نوش آباد  / صرف صبحانه و صرف نهار و گشت و تفریح  شهر کاشان ، برنامه ریزی و اجرا شد.

طبق قرار قبلی ، ساعت 5صبح همه سوار ماشین شده و از میدان ونک راه افتادیم

یک نفر از دوستان کمی تاخیر داشتن ، قرار بود ساعت 5 حرکت کنیم که با تاخیر 15 دقیقه ای حرکت کردیم

طبق قانون تور ما ، هر شخصی تاخیر کنه باید برای کل گروه آب میوه یا شیر کاکائو بخره که متاخرین مطابق با قوانین گروه جریمه شدن .

مسیر حر کت ما از تهران  به سمت قم ،کاشان و شهر نوش آباد بود .

آنچه به نام شهر زیرزمینی  (اویی ) معروف است در واقع ساختارهای متراکم، پیچیده و گسترده‌ای چون دالانهای باریک تودرتو و اتاقهایی با ابعاد کوچک ا ست. مجموعه اویی در زیر بافت قدیم شهر شکل گرفته و تا سطح کنونی شهر نیز گسترده شده‌است.

شهر زیر زمینی نوشآباد

وسعت این شهر به دلیل ارتباط میان محلات و حفاظت از جان و مال مردم در مواقع ناامنی زیاد بوده و در دو سطح افقی و عمودی گسترش یافته‌است. این معماری دست کم در شهرنوش آباد با واژه " اویی " نامیده می‌شود. غیر از ورودی اصلی ارتفاع تمام قسمتهای اویی به قد طبیعی یک انسان و بین ۱۷۰ تا ۱۸۰ سانتیمتر است. بر سطح دیوارها و در فواصل اندک، جای پیه‌سوز به چشم می‌خورد. در بعضی قسمتها نیز درون دیوار، سکوهای کوتاهی جهت نشستن ایجاد شده‌است که در بعضی از اتاقها تبدیل به طاقچه جهت قرار دادن اشیاء می‌شود.

بعد از حدود 2.5 ساعت رانندگی در اتوبان بعد از قم در رستوران بین راهی مارال در اتوبان قم کاشان توقف کردیم برای صبحانه .

طبق درخواست بچه ها درست کردن صبحانه توسط آقامحسن انجام شد هم کیفیت صبحانه بالاتر از رستوران های اطراف هست وهم سالم تر می باشد ، همچنین تنوع غذایی بیشتر بود .

 

سفرنامه کاشان - نوش آباد

 

منوی صبحانه : املت ، نیمرو ،سوسیس تخم مرغ و نون وپنیر خیار گوجه بود .

در نتیجه در کنار رستوران در محلی سایه توقف کردیم .

سپس به شهر زیر زمینی نوش آباد راه افتادیم


لوازم ضروری که حتما باید برای سفر همراه داشته باشید:

کوله پشتی کوچک یک روزه،کفش کوه پیمایی سبک و مناسب ، لباس مناسب طبیعت گردی راحت و آستین بلند ، لباس گرم اضافه، زیر انداز انفرادی، قمقمه آب (که از منزل پر شده باشد)، لیوان شخصی، داروی مصرفی شخصی، کارت شناسایی،کرم ضد افتاب، کلاه و عینک آفتابی یک دست لباس کامل اضافه ودستکش پارچه ای ، پانچو، باتوم کوه پیمایی، لباس گرم (تا حد امکان کفش کتانی نپوشید )

لوازمی که اگر همراه بیاورید سفر بهتری را تجربه می کنید:

پشت گردنی بادی برای استراحت داخل ماشین،. کلاه ،دمپایی ،فلاسک کوچک چای (که از منزل پر شده باشد)،، جوراب اضافه، دوربین عکاسی دمپایی، لوازم کمک های اولیه ،فلش مموری حاوی اهنگ های مورد علاقه شما کابل اتصال گوشی به ضبط ماشین ، لوازم بازی های گروهی ،.

وسایلی که نباید همراه داشته باشیم:

سعی کنید وسایلی را که در زندگی معمولی از آن استفاده نمی کنید، با خود همراه نکنید. مطمعن باشید در سفر هم به کارتان نمی آید. اشیای ارزشمند را با خود حمل نکنید. ظروف یک بار مصرف . پول زیاد با خود نیاورید. فقط به اندازه ی نیازتان پول همراه داشته یا از کارت اعتباری استفاده کنید.

 

گزارش هواشناسی ، هوا نیمه ابری همراه با بارش پراکنده بود که خوشبختانه در طول سفر در مناطقی که ما بودیم خبری از بارندگی نبود .

 

 آدرس : 5 کیلومتری شمال کاشان و 3 کیلومتری غرب آران و بیدگل

 

Kashan-nushAbad-شهر زیرزمینی نوش آباد

 

حدود 2 ساعت بعد به شهر نوش آباد رسیدیم در حال حاضر 2 تا وردی با فاصله های 300 تا 400 متر برای بازدید وجود دارد اگر برای بازدید تشریف میبرید سعی کنید از مسیر اصلی به سمت ورودی ها بروید ،در صورتی که از مسیر های فرعی عبور کنید کوچه های بسیار تنگی هست که عبور و مرور سخت می شود .

در روایت بازماندگان سیلک کاشان، وقتی به نوش آباد می رسی، افسانه ای دهان به دهان شنیده می شود که زیر پوست این شهر، تاریخ نفس می کشد تا اینکه در کمال ناباوری، در آغاز دهه هشتاد رویای شهری در زیر زمین نوش آباد به حقیقت پیوست . در تابستان ۸۳ آخرین ضربه کودکی که به بازیگوشی خود، بر دیواره های قلعه تاریخی نوش آباد با کلنگ کارگران میراث فرهنگی ضربه می زد، ناگهان راهی به تاریخ گشود .زمین فرو رفت و کارگران، در ناباوری خود، راه زیر زمینی را دنبال کردند و به دالانهایی رسیدند که اول معما بود و اینچنین بود که در عمق ۲۰ متری زیرزمین افسانه به واقعیت پیوست.

 

Kashan-nushAbad-شهر زیرزمینی نوش آباد

 

در مجموعه تاریخی چاله سی شهرنوش آباد از توابع شهرستان آران و بیدگل شهری در زیرزمین به نام “اویی” وجود دارد که برای همه بازدیدکنندگان شگفت انگیز است. شهر زیر زمینی نوش آباد ‘اویی’ که در سه طبقه معماری و به صورت دستکند تا عمق ۲۰ متری زیر زمین حفر شده، چیزی فراتر از مراکزی است که به عنوان شهر زیرزمینی در مناطقی شامل شهر ‘کوبرپدی’ استرالیا یا ‘کاپادوکیه’ ترکیه و یا ‘ونکوور’ کانادا معرفی شده اند. این شهر زیرزمینی از جمله مناطق باستانی و تاریخی است که در شمال استان اصفهان و به فاصله پنج کیلومتری از کاشان، شهر تپه های باستانی سیلک قرار گرفته که هنوز نشانه های اعجاز هنر مردمانی از دوره های سلجوقی تا قاجار را با خود به امانت دارد

Kashan-nushAbad-شهر زیرزمینی نوش آباد

 

فلسفه وجودی معماری این مجموعه باستانی را در سه گزینه می توان تعریف کرد؛ محلی برای عبادت کنندگان آیین ‘میترائیسم’، مکانی برای حفاظت در برابر گرمای ۴۰ درجه کویر و یا پناهگاهی در برابر مهاجمانی که این بخش از فلات مرکزی را هدف می گرفتند.

وسعت این اثر باستانی که از عمق چهار متری شروع شده و تا عمق ۱۶ متری ادامه دارد هنوز مشخص نیست، اما بنا به شواهد موجود و گفته شهروندان کهنسال، تا غار ریس در شهر سبز ‘نیاسر’ از توابع شهرستان گسترش داشته است. آثار معماری بدست آمده تاکنون در سه طبقه، شامل راهروهای باریک به همراه اتاق های چهار گوش با طاقچه های ایجاد شده در دیوارهاست و ارتباط بین طبقات بوسیله چاه های عمودی حفر شده با عمق پنج تا هتف متر است.

شهر زیرزمینی نوش آباد

 

ورودی شهر زیرزمینی نوش آباد، راهرویی باریک به اندازه یک نفر است، زمانی که به داخل شهر وارد شوی، بوی خاک مرطوب به مشام می‌رسد. دالان‌های تنگ با ارتفاعی کمتر از یک انسان ایستاده، تو را به بخش‌های داخلی شهر می‌رسانند. فضاهای در نظر گرفته شده برای شهر در حد فضاهای ضروری است و سیستم تهویه‌ آن بر اساس اختلاف فشار هوا با سطح زمین کار می‌کند که گردش و تصفیه هوا برای تنفس در آن را امکان پذیر می سازد. حجره‌های کوچک ‌به ابعاد دو متر در دو متر، سرویس‌های بهداشتی ابتدایی، فضاهای پناهگاهی، تونل‌های ارتباطی و تهویه هوا و چاه‌های آب از جمله‌ فضاهای این شهر زیرزمینی است

در مواقع نا امنی و پناه گرفتن در زیر زمین آب مصرفی اهالی از پایابها و قناتها تامین می‌شده‌است. علاوه بر پایابها مسیر اویی‌ها بگونه‌ای بوده که در بعضی از قسمتها به قنات مرتبط می‌شده‌است . تاریخ ایجاد و استفاده از این بناها به دوران ساسانی و اوایل اسلام می‌رسد که در دورانهای بعد یعنی سلجوقی تا صفویه و حتی قاجار مورد استفاده بوده‌است . این مجموعه ارزشمند به شماره ۱۵۸۱۶ و به سال ۱۳۸۵ ثبت در فهرست آثار ارزشمند ملی گردیده‌است

شهر زیرزمینی نوش آباد

 

برای ورود به شه از ورودی یک ابتدا از پله های زیادی که ارتفاع پله ها زیاد بود وارد اب انبار   شهر شدیم که ورودی توسط میراث فرهنگی احداث شده ورودی شهر نبوده به جهت سهولت عبور و مرور احداث شده .

سیستم تهویه شهر

سیستم تهویه شهر زیر زمینی نوش آباد از طریق کانالهایی بوده که در طبقه اول و به سطح زمین ایجاد شده‌است. چاه‌های مرتبط طبقات، علاوه بر عملکرد عبور و مرور، باعث جریان یافتن هوا در طبقات پایین می‌شده‌است. این عمل در مورد چاههای قنات نیز مصداق دارد. دسترسی به این فضاها، به دلیل قرار گرفتن در زیر زمین از طریق یک چاه و کانال باریک و کوتاه میسر می‌گردد. موضوع تدافعی و پناهگاه بودن این نوع معماری که در دل زمین ایجاد شده تأثیر فراوانی بر چگونگی ارایه پلان معماری آن گذاشته‌است. بنابراین در خصوص ورودی، دسترسی به این فضاها نمی‌بایست به سهولت انجام بپذیرد.

شهر زیرزمینی نوش آباد

 

روشنایی این فضاها بوسیله پیه‌سوزهای سفالی بوده و روغن آنها احتمالاً از دو عصارخانه تاریخی موجود درنوش آبادتهیه می‌شده‌است. در مواقع نا امنی و پناه گرفتن در زیر زمین آب مصرفی اهالی از پایابها و قناتها تامین می‌شده‌است. علاوه بر پایابها مسیر اویی‌ها بگونه‌ای بوده که در بعضی از قسمتها به قنات مرتبط می‌شده‌است. تاریخ ایجاد و استفاده از این بناها به دوران ساسانی و اوایل اسلام می‌رسد که در دورانهای بعد یعنی سلجوقی تا صفویه و حتی قاجار مورد استفاده بوده‌است. این مجموعه ارزشمند به شماره ۱۵۸۱۶ و به سال ۱۳۸۵ ثبت در فهرست آثار ارزشمند ملی گردیده‌است.

شهر زیرزمینی نوش آباد

 

راه‌ها

راه‌های ورودی به طبقات بعدی طوری حفاری شده که هر کس قصد ورود به فضاها را دارد ناگزیر باید از پایین به بالا حرکت کند که قدرت دفاعی افراد مهاجم را به صفر می‌رساند و این ساختار دفاعی به‌گونه‌ای است که تسلط کافی را برای مقابله با دشمن فراهم می‌کند.

بعد از ورود به آب انبار راهنما ها در مورد شهر توضیح دادن و گروه های باز دید کننده را به ترتیب برای باز دید از شهر صدا می کردند به دلیل عرض کم مسیر امکان بازدید یکجا وجود ندارد .

همچنین در مورد قهوه نوش آباد که هفت شبانه روز طول میکشه تا درست بشه توضیح دادند.

 

نکته مهم: برای بازدید حتما قبل از حرکت هماهنگ کنید ، شهر نوش آباد در زمان های خاصی امکان باز دید دارد .

 

ساعات بازدید از مجموعه باستانی شهرزیرزمینی نوش آباد

روزهای معمولی:

۹:۳۰    الـــی     ۱۳         صــبح

۱۵:۳۰     الــــی   ۱۹:۳۰    عصـــر

روزهای جمــعــه و تعطیــــل از   ۹:۳۰  الـــی   ۱۹:۳۰

 

تلفن هماهنـگی بازدید:

دفتر انجمن دوستداران میراث فرهنگی  :   2825150-0362

سید جعفر فاطمی ( مدیرعامل انجمن )    :    09132610732

امیر کدخدایی ( رئیس هیئت مدیره انجمن )         :    09132630396

 ———————

ورودیه شهرزیرزمینی نوش آباد ( در این تاریخ ) برای هر نفر:  5۰۰۰ تومان

زمان پیش بینی شده بازدید برای هر گروه ۲۰ نفره:  ۲۰ دقیقه

بازدید به همراه راهنمایان تخصصی شهرزیرزمینی

 

** نکات قابل توجه قبل از بازدید تورهای گردشگری:

- رعایت شئونات اسلامی در بازدید از مجموعه ها

- هماهنگی با مدیر مجموعه جهت عکسبرداری یا تصویربرداری

- عدم به همراه آوردن وسایل و تجهیزات اضافه در بازدید از شهرزیرزمینی

- دارا بودن مجوز برگزاری تورهای گردشگری

- ارائه تخفیف در بازدید به هیچ عنوان منظور نمی گردد و فقط با دستور مدیر و هیئت مدیره انجمن صورت میگیرد که حداکثر تا دو روز قبل از بازدید باید با انجمن مکاتبه گردد در غیر اینصورت هیچگونه تخفیفی برای گروه ها منظور نمی گردد.

شماره فکس جهت مکاتبات اداری  

0362-2823493

 

بعد از بازدید از "ورودی یک" پس از طی یک مسیر کوتاه وارد "ورودی دو"  شدیم

گروه بازدیدی شهر زیرزمینی نوش آباد

 

شهر زیر زمینی نوش آباد داری پدافند غیر عامل هست

پدافند غیرعامل نوعی دفاع غیر نظامی است و به مجموعه اقداماتی اطلاق می‌گردد که به جنگ‌افزار نیاز ندارد و با اجرای آن می‌توان از وارد شدن خسارات مالی به تجهیزات و تاسیسات حیاتی و حساس نظامی و غیرنظامی و تلفات انسانی جلوگیری نموده و یا میزان این خسارات و تلفات را به حداقل ممکن کاهش داد.

پدافند غیرعامل به معنای کاهش آسیب‌پذیری در هنگام بحران، بدون استفاده از اقدامات نظامی و صرفاً با بهره‌گیری از فعالیت‌های غیرنظامی، فنی و مدیریتی است. اقدامات پدافند غیرعامل شامل پوشش، پراکندگی، تفرقه و جابجایی، فریب، مکان یابی، اعلام خبر، قابلیت بقا، استحکامات، استتار، اختفاء، ماکت فریبنده و سازه‌های امن می‌باشد

در پدافند غیرعامل تمام نهادها، نیروها، سازمان‌ها، صنایع و حتی مردم عادی می‌توانند نقش موثری ایفا کنند در حالیکه در پدافند عامل مانند سیستم‌های ضدهوایی و هواپیماهای رهگیر، تنها نیروهای مسلح مسئولیت برعهده دارند.

باتوجه به تاریکی و عدم آشنایی دشمن به مسیر و وجود چاهای عمیق که به صورت تله عمل میکرد دفاع از شهر برای مردم کار آسانی بود .

 

خصوصیات شهر زیرزمینی نوش آباد

این مجموعه که به‌صورت دست‌کن زیر بافت شهرنوش آباد به‌صورت مجموعه‌ای از اتاق‌ها، راهروها، چاه‌هاو کانال‌های متعددی در ۳ طبقه ایجاد شده است بر دیواره‌های آن آثار برخورد لبه شیء تیز دیده می‌شود و با توجه به‌سختی جنس زمین این منطقه، باستان‌شناسان این فرضیه را مطرح کرده‌اند که وسایلی که برای حفاری استفاده می‌شده، باید از جنسی شبیه الماس برخوردار بوده باشد.

شهرزیرزمینی نوش آباد

 

وسعت این شهر به دلیل ارتباط میان محلات و حفاظت از جان و مال مردم در مواقع ناامنی بوده و در دو سطح افقی و عمودی گسترش یافته است. غیر از ورودی اصلی ارتفاع تمام قسمتهای اویی به قد طبیعی یک انسان و بین ۱۷۰ تا ۱۸۰ سانتیمتر است. بر سطح دیوارها و در فواصل اندک، جای "پیه‌سوز" به چشم می‌خورد که فاصله این جایگاه‌ها از سقف ۲۰ سانت می‌باشد. در دهانه هر چاهک تعدادی قلوه سنگ و یک تخته سنگ به اندازه دریچه چاهک دیده می‌شود که در مواقع احساس خطر یا ورودهوای آلوده یا دود به طبقات با تخته سنگ دریچه را مسدود کرده و یا اگر دشمن قصد ورود به فضاها را داشته با سنگ‌ها که حکم وسایل و ابزار دفاعی را داشته بر سر مهاجمین می‌کوبیدند. اگر دشمن آتش روشن می‌کرد آنها با تخته سنگی که در کنار دهانه هر چاه آماده بود درب آن را می‌بستند، در مواقع عادی بعد از عبور از هر چاه دهانه آنرا با سنگی آسیاب شکل که در وسط آن سوراخی تعبیه شده بود می‌بستند که هم دشمن گول بخورد و هم از آن سوراخ اکسیژن وارد شود. ساختار این راهروها به شکل L مانند ساخته شده که هنگام وارد شدن به راهرو آگر آشنایی به آن نداشته باشید گمان می‌کنید که بن‌بست است و این هم یکی از راهکارهای فریب دشمن بوده.

 

 

ورودی چاه و در پوش آسیابی آن

در هنگام پناه بردن به زیر شهر سربازی جلوتر از همه چراغ‌ها را روشن می‌کرد و سربازی هم در انتهای صف مردم آنها را خاموش می‌کرد تا دشمن راه را پیدا نکند، راهروها بسیار تنگ بوده و فقط یک نفر می‌تواند از آنها عبور کند در بعضی از جاها باید به صورت خم د شد و در جاهایی هم باید به صورت سینه خیز باید عبور کرد.

شهرزیرزمینی نوش آباد

 

در بعضی قسمتها نیز درون دیوار، سکوهای کوتاهی جهت نشستن ایجاد شده است که در بعضی اتاقها تبدیل به طاقچه جهت قرار دادن اشیا می‌شود. اتاق‌ها با ارتفاع۱۸۰ سانتی‌متر و با ابعاد مختلف برای اسکان موقت حفاری کرده‌اند. در بدنه اتاق‌ها تعدادی طاقچه مشاهده می‌شود. اتاق‌ها به شکل تو در تو و با راهروهای زاویه دار که دید مستقیم را با فضای بعدی از بین می‌برد، ساخته شده است. در بدنه دیوار اتاق‌ها و در بعضی از آنها چاهک‌هایی مشاهده می‌شود که به سختی می‌توان وارد آن شد. ارتفاع این چاهک‌ها ۳تا ۵متر است که راه ارتباطی به طبقات بعدی است این چاهک‌ها را هم به صورت L طراحی کردند.

وسعت این اثر تاریخی که از عمق چهار متری از سطح کوچه شروع شده و تا عمق شانزده متری ادامه دارد مشخص نیست، اما با توجه به شواهد موجود و گفته اهالی تا بیرون از حصار تاریخی شهر گسترش داشته است و مساحت آن چهار کیومتر مربع تخمین زده شده است.

شهرزیرزمینی نوش آباد

 

آثار معماری به دست آمده تاکنون در سه طبقه شامل راهروهای باریک به همراه اتاق‌های چهار گوش با طاقچه‌های ایجاد شده در دیوارهاست که ارتباط بین طبقات به وسیله چاههای عمودی حفر شده با پنج تا هفت متر عمق می‌باشد.

متأسفانه به دلیل نشت آب و ورود فاضلاب شهری به این مکان تاریخی و کهن باعث نمناکی و خیسی دیواره‌ها شده و دیواره‌ها حالت گل به خود گرفته‌اند و مانع پیشرفت حفاری‌ها و کشف مابقی این اثر ملی شده است که جا دارد قدر این شهر منحصربه‌فرد در دنیا که بزرگترین سازه در نوع خود در دنیاست را بدانیم و همه برای شناساندن آن به جهانیان و کشف و حفاری کامل آن تلاش کنیم.

 

شهرزیرزمینی نوش آباد

 

بعد از بازدید از شهر زیرزمینی نوش آباد ، به سمت نیاسر راه افتادیم با توجه به گرمای 38 درجه ای هوا نیاسر هوای معتدل دارد ولی قبل از رسیدن به نیاسر از تپه باستانی سیلک بازدید کردیم .

نزدیک به پنج هزار سال پیش از میلاد مردم غارنشین فلات ایران در پی دگرگونی‌هایی که از لحاظ آب و هوا و تشکیل مزارع و چمنزارها به وجود آمد به دشت‌ها روی آوردند و زندگی تازه‌ای را آغاز کردند و در تمدن آن‌ها نسبت به دوران‌های پیشین پیشرفت بیشتری دیده شد؛ کهن‌ترین مردم دشت‌نشین، مردم محلسیلک (Sialk)نزدیک کاشان بودند که آثار زندگی ایشان را در آن‌جا به دست آورده‌اند. میدان‌گاه باستانیسیَلْکدر منطقه فین کاشان واقع شده‌است و پیشینه‌ای نزدیک به هفت هزار سال دارد.

سیلک یکی از مکان‌های تاریخی پس ازتمدن جیرفت کرمان درفلات ایران است که مدارک نوشته از دوران پیش ازهخامنشی در آن پیدا شده ولی خطی که هم‌زمان با آغاز تاریخ در ایلام به وجود آمده‌بود، با نام پرتو ایلامی شناخته شده پس از رها شدن این پایگاه بازرگانی از میان رفت.

203

 

درهنر سیلک جنبه تزیینی آن شدید است و هنری است که آریایی‌هابا خود آورده‌اند.

در حدود ۵٬۵۰۰ سال پیش از میلاد یکی از قدیمی‌ترین سکونت‌گاه در تپه سیلک در نزدیکی کاشان پدید آمد.

تپه سیلک در حقیقت زیگورات یا نیایشگاه مردمان باستانی بوده‌است که از گل رس و سفال ساخته شده‌است. این مجموعهٔ تاریخی تا سال ۱۳۱۰ خورشیدی شناسایی نشده بود و در میان مردم کاشان به شهر نفرین شده معروف بود.

بعد از انتقال شماری از آثار به موزه لوورفرانسه، کارشناسان این موزه متوجه دیرینگی این آثار شدند ورومن گیرشمن به ایران فرستاده شد و با همکاری آندره گودارفرانسوی که مدیرموزه ملی ایران بود توانست به کاوش در این میدانگاه ادامه دهد.

 

بعد از بازدید از زیگورات سیلک به سمت نیاسر را افتادیم ودر محل خوش آب و هوا توقف کردیم .

آقا محسن طبق معمول جوجه کباب را با کمک دوستان درست کرد .

کباب زدن آقا محسن در سفر به نوش آباد

کباب زدن آقا محسن در سفر به نوش آباد

 

بعد از صرف نهار و عکس گرفتن از مناظر زیبا ، آقا محسن هم طبق معمول چای زغالی خودشو آماده کرد . 

 

چای ذغالی آقا محسن در سفر به نوش آباد

چای ذغالی آقا محسن در سفر به نوش آباد

 سپس به سمت آبشار نیاسر حرکت کردیم در مسیر آبشار نیاسر مغازه های زیادی وجود دارد که گلابگیری میکنن و محصولات سنتی کاشان را به فروش می رسد .

مغازه های گلاب گیری نیاسرمغازه های گلاب گیری نیاسر

 

آبشار نیاسر کاشان از جمله زیباترین آبشارهای ایران است که در شهری تاریخی نیاسر در محله سر کمر (شهید بهشتی) قرار گرفته است آب این آبشار از چشمه تالار (اسکندریه) واقع در کنار چارتاقی سرچشمه می گیرد به گونه ای که دو سوم آب چشمه به سمت آبشار و از آنجا به دشت های نیاسر و یک سوم آن به محله نو می رود.

سنگی که آبراهه آبشار نیاس در آن ایجاد شده و سنگ هایی که بدنه مزبور را تشکیل می دهند از نوع سنگ های آهکی و رسوبی می باشد. به دلیل پدیده های انحلال سنگ آهک توسط جریان های زیرزمینی و گذشت سالیان دراز بافت بسیار زیبا و چشم نوازی مانند استالاکتیت ها و استالاکمیت ها در بدنه آبشار نیاسر به وجود آمده است که موجب جذب گردشگران برای دیدن این زیبایی است. آنگونه که از از بقایای خزه های قدیمی و آبراهه های موجود و همچنین گفته های اهالی محل مشخص می شود مسیر آب در قدیم عوض شده است. آبی که از آبشار پایین می ریزد در فصل پاییز کمترین و در فصل زمستان بیشترین مقدار را داراست.

آبشار نیاسر

 

این مجموعه از جمله مهمترین محله های تاریخی ـ فرهنگی شهر نیاسر و حتی کشور بوده و از چند عنصر اصلی از جمله آبشار، مسیر پله ها از پای آبشار تا پای کوشک، سنگها و بستر آبشار، درختان و گیاهان موجود در اطراف آن تشکیل شده است. در کنار آبشار یکی از ورودی های غار رئیس نیاسرقرار دارد و ارتفاع از پای آبشار تا قسمتی که از آنجا آب پایین می ریزد 25 متر و از پای آبشار تا عمارت کوشک 53 متر می باشد.

در مسیرآب 13 آسیاب وجود داشت که سه و یا در برخی منابع به چهار آسیاب در کنار آبشار اشاره شده که تخریب شده اند، یکی از آسیاب ها که هم اکنون نیز فعال می باشد در پای آبشار قرار گرفته است و از آسیاب های دیگر جز بقایای کمی به جا نمانده است.

آبشار نیاسر

 

بررسی جایگاه آیینی آبشار و غار نیاسر :
در کتاب ” آیین میترا ” نوشتة مارتین ورمازرن نقل شده است که : « پورفیر در کتابش از شخصی به نام اوبولوس روایت می کند که ستایش مهر در غارهای طبیعی انجام می گرفته است. نزدیک غار می بایست رودخانه ای جریان داشته باشد و در کتاب “آیین مهر” نیز می خوانیم : “آب در آیین میترا دارای اهمیت فراوانی اس، یکی از آداب مهری دینان شست و شو و غسل بوده و برای شرکت در مراسم ستایش مهر، افراد ملزم بودند تا مدت چند شبانه روز، مطابق با آدابی خود را شستشو دهند و متحمل ضربات تازیانه گردند در مهرابه ها یا چاه آب وجود داشت و یا چشمه های جوشان، به همین دلیل کف مهرابه ها جوی حفر می کردند” آبشار نیاسر مدرک دیگری است بر این نظریه که احتمالا غار معبدی بوده متعلق به پیروان آیین میترا لازم به ذکر است هر ساله در روز عید قربان اهالی محله سرکمر و برزه دون در کنار چشمه اسکندریه و در حال حاضر کنار مسجد امام حسن، گاوی قربانی کرده خون آن را بر آب می ریزند که همراه با آب از آبشار پایین ریخته و به قسمت های دیگر می رود. زیرا اهالی اعتقاد بر این دارند که این خون باعث پر برکت شدن آب شده و از کم شدن آب جلوگیری می کند.

آقا محسن

 

آبشار نیاسر و محیط آن برای علاقمندان به گیاهان دارویی هم می تواند جذاب باشد از گیاهان دارویی این محل نیز می توان موارد زیر را نام برد :
پر سیاوش : برای سینه درد و سردرد
علف شوره : برای کمر درد و سردرد
خیار بوته مار (هندونه مار) : برای پا درد
در قدیم پزشکان محلی از گرد سنگی که آبراهه بر روی آن به وجود آمده است به عنوان مرهمی برای زخم استفاده می کردند (یکی از دلایل استفاده خنک بودن آن می باشد).

همچنین می توانید در نزدیکی این مکان ازغار نیاسروآتشکده نیاسردیدن کنید

بعد از بازدید از ابشار به سمت تهران حرکت کردیم ، حدود ساعت 11 شب به تهران رسیدیم

به امید دیدار شما در تورهای بعدی .

 

می توانید نظرات خود را با تور چهار فصل پامچال اسپرت به شماره - 09121757768 درمیان گذارید

 

 

 

تاریخ انتشار:  12 خرداد ماه 1395

------------------------------------------------------------------------------------------------

برنامه گردشگری تفریحی "تور چهار فصل پامچال اسپرت " به مقصد“غار بورنیک"

گردشی دیگر از "تور چهار فصل پامچال اسپرت " به دریاچه زیبای تار

برنامه گردشگری - تفریحی "تور چهار فصل پامچال اسپرت " به بلندای ییلاق فیلبند

برنامه گردشگری - تفریحی "تور چهار فصل پامچال اسپرت " به دشت لار

 logo-لوگوی سفربخیر  

سفر با:

         شادی و سلامتی

     

 logo-سفربخیر

 
خواندن 3811 دفعه آخرین ویرایش در جمعه, 31 فروردين 1397 ساعت 20:25

نظر دادن

لطفا نظرات خود را در کادر زیر وارد نمایید.

خبرخوان