show
 
pichak
 
یکشنبه, 02 مهر 1396 ساعت 19:28

سفرنامه مرداب سرخ هسل

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سفرنامه مرداب سرخ هسل-سفربخیر-1

 سفرنامه گردشگری تفریحی "تور آماج پرواز پارس " بهمراه دوستان عزیز و بزرگوار ، در روز پنج شنبه 30 شهریور 96 مصادف با آخرین روز تابستان به مقصد مرداب سرخ هسل  / صرف صبحانه و عصرانه  و گشت و تفریح ، برنامه ریزی و اجرا شد.

مسیر حرکت ما از تهران ،اتوبان تهران کرج ،گچ سر /مرداب سرخ هسل بود .

بعد از حدود 2.5 ساعت رانندگی در چالوس در محل هتل گچسر برای صبحانه توقف کردیم .

هتل گچسر با ارائه خدمات خاص و انواع تخفیف ها در زمان های خلوت مسافرت، یکی از به صرفه ترین واحدهای اقامتی است و سفری ارزان و خاطره انگیز را برای شما و خانواده فراهم می کند و از جهات بسیاری می توان آن را بهترین هتل جاده چالوس نامید.

صبحانه ، بوفه بود و مسافران تور میتوانستن از چای، اب پرتقال، نیمرو، املت، کره پنیر و کره مربا و عسل   انتخاب کنن.

پس از صرف صبحانه ، به سمت مرداب سرخ هسل راه افتادیم

سفرنامه مرداب سرخ هسل-سفربخیر-14

مرداب هسل در 10 کیلومتری جنوب غربی شهر چالوس و 15 کیلومتری شمال غربی شهر مرز‌ن‌آباد، و در جنگل معروف مشل موزی قراردارد که البته به جنگل فین یا محمدآباد هم شناخته می‌شود. این جنگل از جنوب به جنگل‌های سوته‌لار و منطقه‌ی کردشت، از شمال و شمال غرب به گاوسرای قدیمی مشعل و منطقه‌ی مشعل موزی و از شرق به منطقه‌ی مشعال لات می‌رسد. در دلِ این جنگل، مرداب هسل قرار گرفته که با رنگ خاصی که در هر فصلی دارد، شناخته می‌شود.

مرداب هسل منطقه‌ی مازندران در گذشته  به تَبَرستان یا طبرستان معروف بوده و از گویش‌های محلی این منطقه، گویش تبری کلارَستاقی است.

در این گویش به هر آبگیر فصلی هَسَل می‌گویند.

این مرداب هم از آنجایی که در منطقه‌ی مازندران و جنگل‌های انبوه چالوس است، به این نام معروف شده است. در اصل نام این مرداب، کنّیچال است.

 

سفرنامه مرداب سرخ هسل-سفربخیر-4

لوازم ضروری که حتما باید برای سفر همراه داشته باشید:

کوله پشتی کوچک یک روزه،کفش کوه پیمایی سبک و مناسب ، لباس مناسب طبیعت گردی راحت و آستین بلند ، لباس گرم اضافه، زیر انداز انفرادی، قمقمه آب (که از منزل پر شده باشد)، لیوان شخصی، داروی مصرفی شخصی، کارت شناسایی،کرم ضد افتاب، کلاه و عینک آفتابی یک دست لباس کامل اضافه ودستکش پارچه ای ، پانچو، باتوم کوه پیمایی، لباس گرم (تا حد امکان کفش کتانی نپوشید )

سطح کوه پیمیایی متوسط /  منطقه تحت پوشش تلفن همراه و اینترنت هست .

لوازمی که اگر همراه بیاورید سفر بهتری را تجربه می کنید:

پشت گردنی بادی برای استراحت داخل ماشین،. کلاه ،دمپایی ،فلاسک کوچک چای (که از منزل پر شده باشد)،، جوراب اضافه، دوربین عکاسی دمپایی، لوازم کمک های اولیه ،فلش مموری حاوی اهنگ های مورد علاقه شما کابل اتصال گوشی به ضبط ماشین ، لوازم بازی های گروهی ،.

وسایلی که نباید همراه داشته باشیم:

سعی کنید وسایلی را که در زندگی معمولی از آن استفاده نمی کنید، با خود همراه نکنید. مطمعن باشید در سفر هم به کارتان نمی آید.. اشیای ارزشمند را با خود حمل نکنید. ظروف یک بار مصرف . پول زیاد با خود نیاورید. فقط به اندازه ی نیازتان پول همراه داشته یا از کارت اعتباری استفاده کنید

نکته مهم: کفش کوه پیمایی مناسب لباس گرم و لیوان شخصی حتما همراه داشته باشید

سفرنامه مرداب سرخ هسل-سفربخیر-16

لوازم ضروری که حتما باید برای سفر همراه داشته باشید:

کوله پشتی کوچک یک روزه،کفش کوه پیمایی سبک و مناسب ، لباس مناسب طبیعت گردی راحت و آستین بلند ، لباس گرم اضافه، زیر انداز انفرادی، قمقمه آب (که از منزل پر شده باشد)، لیوان شخصی، داروی مصرفی شخصی، کارت شناسایی،کرم ضد افتاب، کلاه و عینک آفتابی یک دست لباس کامل اضافه ودستکش پارچه ای ، پانچو، باتوم کوه پیمایی، لباس گرم (تا حد امکان کفش کتانی نپوشید )

جاییکه رفتیم ، سطح کوه پیمیایی متوسط داشت و منطقه تحت پوشش تلفن همراه هست .

گزارش هواشناسی افتابی بود اما در مناطق کوهستانی هوا قابل پیش بینی نیست و احتمال رگبار پراکنده همیشه هست ، باتوجه به هوای پاک کوهستان احتما سوختگی پوست دست و صورت شما لطفا از کرم ضد افتاب استفاده کنید ولباس آستین بلند و دستکش پارچه ای استفاده کنید.

بعد از حدود 4.5 ساعت رانندگی بعداز پلیس راه به سمت خروجی مرداب هسل از جاده اصلی خارج شدیم و از یک جاده باریک و خاکی به سمت مرداب حرکت کردیم

نکته مهم هنگام عبور از روستاها : 

به اهالی روستا و به سنت های روستاییان احترام بذارین و آرامش روستارا برهم نزنین .

... در سفرهایمان یاد بگیریم حتی آب معدنی را از مغازه دارهای روستایی بخریم، تا هزار تومان بیشتر جنس فروخته باشند، شاید همین کار ما باعث فروش بیشتر و عدم مهاجرتشان به شهرها شود.

وقتی به مسافرت می رویم، مدام پاساژها را نگردیم و به اقتصاد چینی ها کمک نکنیم، همه جا پاساژ هست، اما خوشحال کردن پیرمرد روستایی هنرمند و باحوصله، فرصتی است که باید قدرش را دانست. حتما از آنها خرید کنیم و بدانیم که شاید تنها درآمد زندگیشان همین است!

 

☀حتی اگر پول همراهمان نیست و خرید نمی کنیم، با آنها حرف بزنیم و تحسینشان کنیم. همه ی ما به تحسین و دیده شدن نیاز داریم.

باور کنیم با خرید یکی دو شیشه مربا و یا لواشک و یا سبزی کوهی از محلی ها، ورشکست نمی شویم، بلکه مهربانی را در کشورمان پخش می کنیم.

بدانیم خرید از جوامع محلی، علاوه بر شخصیت دادن به کارآفرینان و کمک به اقتصاد خانوار آنها، مانع از نابودی این هنرها و زندگی روستایی می شود.

همه ی ما می توانیم مهربان باشیم

 سفرنامه مرداب سرخ هسل-سفربخیر-6

طبق قرار قبلی با یک راهنمای محلی هماهنگ کرده بودیم تا مارا ازوسط جنگل به سمت مرداب ببرد هم مسیر کوتاه میشد و از زیبایی های جنگل هم لذت میبردیم

 قبلا این مسیر توسط وانت نسان طی میشد و اکثر تورها با وانت نیسان از کنار جاده تا مرداب را میرفتن اما چند وقتی هست که جنگل بانی اجازه تردد هیچ وسیله نقلیه رو میده حتی متور سیکلت راهنمای ما روهم اجازه تردد ندادن .

 

مسیر جنگلی که برای رسیدن به مرداب طی می‌کنید، به خودی خود جذاب و زیباست. مرداب هم که جاذبه‌ی اصلی است. ، هر فصل این مرداب رنگی متفاوت دارد.

 سفرنامه مرداب سرخ هسل-سفربخیر-20

جلبک‌هایی که روی این دریاچه هستند، در بهار و تابستان سبز رنگ هستند و در پاییز و زمستان، قرمز آجری و نارنجی. هسل تا 50 سال قبل جایی بود که خانواده‌های دامدار در کنارش زندگی می‌کردند اما اکنون این‌گونه نیست.

 هسل زیستگاه لاک‌پشت‌ها، وزغها و زالوها هم بوده اما به خاطر جاده‌ای که در نزدیکی‌اش ساخته شده و رفتار نامناسب مردم، حضورشان کم‌رنگ شده است.

 سفرنامه مرداب سرخ هسل-سفربخیر-11

بعد از حدود یک ساعت پیاده روی متوسط از داخل جنگل به مرداب هسل رسیدیم که بسیار زیبا بود .

 بر روی مرداب جلبک هایی هست که در بهار و تابستان به رنگ سبز دیده می شوند و مرداب را به شکل زمردی درخشان و گرانبها در می آورند، به محض تمام شدن تابستان کم کم به رنگ قرمز و نارنجی تغییر رنگ می دهد و ظاهر مرداب را گرم و آتشین می کنند، رنگی که در هماهنگی کامل با درختان اطراف است و مناظری سحرانگیز و جادویی را رقم می زند.

 

پاییز یکی از بهترین زمان ها برای دیدن این مرداب است، در کنار مرداب ابهت عجیبی در انتظار شماست انگار طبیعت دست به کار شده و برای خلق این همه زیبایی قدرتی جادویی را به کار بره است، در این فصل رنگین کمان رنگ ها مناظری شاعرانه و سحرانگیزی را به وجود آورده اند که مدت ها شما را غرق تماشا می کنند. می توانید در گوشه ای دنج  بنشینید، به صدای موجودات اطراف گوش بسپارید و تا می توانید تابلوی نقاشی طبیعت را نگاه کنید، طبیعت اینجا آنقدر متنوع است که هر چه ببینید سیر نمی شوید.

 سفرنامه مرداب سرخ هسل-سفربخیر-7

طبق قرار قبلی از یک عکاس حرفه دعوت به عمل آماده بود تا از مناظر و بچه ها عکس بگیرد .

 بعد از صرف نهار و عکس گرفتن از مناظر زیبا ، آقای تنها زحمت کشیدن چای زغالی را بر عهده گرفت و آماده کرد ، بچه ها هم مشغول بازی استپ هوایی شدن .

از قبل به بچه ها گفته شده بود که به همراه خودشان لباس اضافه بیارن چون قرار بود رنگ بازی بکنیم و احتیاج به یک دست لباس اضافه بود .

رنگ ها همه طبیعی و گیاهی بودن تا به طبیعت آسیب نرسد

سفرنامه مرداب سرخ هسل-سفربخیر-2

سفرنامه مرداب سرخ هسل-سفربخیر-15بعد از رنگ بازی عده ای از بچه ها و تغییر شکل پیدا کردن اون ها به سمت جاده حرکت کردیم .

در بین مسیر یک جا توقف کردیم و از آب چشمه بچه ها دست وصورت خود را شستن

سپس به سمت تهران حرکت کردیم بعد از تونل کندوان توقف کردیم برای صرف آش و عصرانه

و سپس به سمت تهران حرکت کردیم ، حدود ساعت 12 شب به تهران رسیدیم

به امید دیدار شما در تورهای بعدی .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

گردآوری و تنظیمآژانس هواپیمایی آماج پرواز پارس ( پویا زندی)

لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.

می توانید نظرات خود را در پای همین صفحه مطرح کنید و یا انکه با آژانس هواپیمایی آماج پرواز پارس به شماره - 09211317497 پویا زندی

درمیان بگذارید

 گالری تصاویر دوستان عزیز در سفر به مرداب هسل:

 

 • _مرداب_سرخ_هسل-سفربخیر-1
 • _مرداب_سرخ_هسل-سفربخیر-10
 • _مرداب_سرخ_هسل-سفربخیر-11
 • _مرداب_سرخ_هسل-سفربخیر-12
 • _مرداب_سرخ_هسل-سفربخیر-13
 • _مرداب_سرخ_هسل-سفربخیر-14
 • _مرداب_سرخ_هسل-سفربخیر-15
 • _مرداب_سرخ_هسل-سفربخیر-16
 • _مرداب_سرخ_هسل-سفربخیر-17
 • _مرداب_سرخ_هسل-سفربخیر-18
 • _مرداب_سرخ_هسل-سفربخیر-19
 • _مرداب_سرخ_هسل-سفربخیر-2
 • _مرداب_سرخ_هسل-سفربخیر-20
 • _مرداب_سرخ_هسل-سفربخیر-3
 • _مرداب_سرخ_هسل-سفربخیر-4
 • _مرداب_سرخ_هسل-سفربخیر-5
 • _مرداب_سرخ_هسل-سفربخیر-6
 • _مرداب_سرخ_هسل-سفربخیر-7
 • _مرداب_سرخ_هسل-سفربخیر-8

تاریخ انتشار:  2 مهر ماه 1396

------------------------------------------------------------------------------------------------

 

برنامه گردشگری تفریحی "تور چهار فصل پامچال اسپرت " به مقصد“غار بورنیک"

 

گردشی دیگر از "تور چهار فصل پامچال اسپرت " به دریاچه زیبای تار

 

برنامه گردشگری - تفریحی "تور چهار فصل پامچال اسپرت " به بلندای ییلاق فیلبند

 

برنامه گردشگری - تفریحی "تور چهار فصل پامچال اسپرت " به دشت لار

 

 

 

 logo-لوگوی سفربخیر  

سفر با:

         شادی و سلامتی

     

 logo-سفربخیر

 

خواندن 1019 دفعه آخرین ویرایش در جمعه, 31 فروردين 1397 ساعت 20:23

نظر دادن

لطفا نظرات خود را در کادر زیر وارد نمایید.

خبرخوان